BEBEKLERİMİZ İÇİN OYUNCAK SEÇİMİ..


 

Anne ve babalar bebekleri doğar doğmaz onları oyalayabilecek ve aynı zamanda gelişimine katkıda bulunacak bebek oyuncakları arayışına girerler. Yapılan araştırmalarda bebekler için oyuncakların, özellikle 0-2 yaş arasında, zeka gelişimine, duygusal ve bilimsel zekasına fayda sağladığı görülmektedir. Önemli olan doğru zaman diliminde bebeklere doğru oyuncağı sunabilmektedir. Fiyatları aşırıya kaçmadan da çocuklarımıza uygun oyuncaklar alınabilir.

 

0-3 Ay Arası Oyuncaklar

 

Bebekler bu dönemde genellikle sırt üstü yattıkları için beşiklerine monte edilebilen dönenceler bu yaş aralığı için uygun oyuncaklardır. Bebek arabalarına veya pusetlerine takılan oyuncaklar da dikkatlerini zamanla çekmeye başlayacaktır. Oyun matları veya oyun halıları da bu dönemin sonlarına doğru bebekler için uygundur.

 

3-6 Ay Arası Oyuncaklar

 

Bu dönemde bebeklerin el-göz koordinasyonu gelişmeye başlar. Çıngıraklar ve yine pusetlere veya bebek arabalarına takılabilen bebek oyuncakları dönemin oyuncaklarıdır. Sesleri de keşfetmeye başlayan minikler için hışırtılı zilli oyuncaklar tercih edilebilir. Aynı zamanda dişlerin kaşınmaya başladığı zamana da denk gelen bu süreçte dişlikli oyuncaklar alınabilir.

 

6-9 Ay Arası Oyuncaklar

 

Bebeğiniz artık oturabiliyor. Alacağınız orta büyüklükte bir top ile bebeğinizi eğlendirmek ve aynı zamanda gelişimine katkıda bulunmak mümkün. Müzikli mikrofonlar, oyuncak telefonlar gibi ses ve müzikli oyuncaklar dönem için uygun oyuncaklardır. Bebeğiniz emeklemeye başladıysa oyuncak tüneller emekleme serüvenine renk katabilir. Yürüteç kullanmayı tercih eden ebeveynler için bu dönem uygun bir dönemdir.

 

9-12 Ay Arası Oyuncaklar

 

Hareketleri artık oldukça artan bebeğiniz için bu dönemde yürüme arkadaşları, ilk bisikletim gibi hareketlerini destekleyecek oyuncaklar tercih edilebilir. Aktivite masası da bebekler için çok eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir oyuncaktır.  İç içe geçebilen plastik kuleler hem yukarı doğru dizerken hemde iç içe geçirirken eğlenceli bir tercihtir. Parmak kuklalar ile bebeğinizin hayal dünyasını geliştirebilirsiniz.

 

12-24 Ay Arası Oyuncaklar

 

Bu dönemde artık muhtemelen yürüyen bir bebeğiniz var. Hareketlerini destekleyecek oyuncakların yanı sıra masa başında oturmasını sağlayan oyuncaklar bu dönem için uygundur. Oyuncak çadırlar, bul-taklar, legolaroyun hamurları, boyama kitapları dönemin oyuncaklarıdır.