TÜKETİCİ HAKLARI – CAYMA – İPTAL İADE KOŞULLARI

Satın aldığım ürün kusurluysa ne yapmalıyım ?

oyuncakavm.net ’den satın aldığınız ürün kusurluysa sitemiz üzerinden de ulaşabileceğiniz 0553 281 00 26 nolu WhatsApp Müşteri Yardım Hattımızdan hafta içi 09:00-18:00, Cumartesi günleri 9:00-18:00 saatleri arasında müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz.

İade ve ya değişim işlemleri için 0553 281 00 26 nolu hatlarımızdan Müşteri temsilcilerine ulaşabilir, oyuncakavm@hotmail.com adresinden her türlü sorularınızı tarafımıza iletebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Teslim tarihinden itibaren ilk 3 gün içerisinde arıza bildirimi yapmanız ve ürünü göndermeniz durumunda söz konusu arızanın tespit edilmesiyle beraber iade ya da değişim hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kusurlu ürünün yanlış kullanımına bağlı olarak kullanıcı hatasından (yanlış şarj etme, yanlış pil kullanımı, çarpma, kırma, bozma, düşme sonucu kırılma, yanlış montaj, yanlış kullanım…vb) kaynaklandığı tespit edilen durumlarda ürün iadesi ve değişimi kabul edilmez.

Ürünün fabrika kusuru ya da kullanıcı kusurunun tespit edilebilmesi için tarafımıza ücretsiz iade ile sürat  Kargo firması ile gönderilmesi gerekmektedir.

Ürünün incelenmesi sonrasında; fabrika hatası olarak tespit edilen ürünler müşterinin tercihine sunularak ya yenisi gönderilir ya da ürün bedelinin iadesi yapılır.

İade tercih edilmesi halinde banka bilgileri için müşteriye ulaşılmaktadır.

 İade ve değişim için lütfen faturanın alt kısmındaki iade bölümünü eksiksiz doldurunuz.

Her türlü iade ve değişim süreçlerinde kargo ücretsiz olacak şekilde hizmet verilmektedir.

Arızalı / hatalı ürün size gönderildiği şekilde tüm aksesuarları, kutusu eksiksiz, hasarsız ve kargoda oluşabilecek hasarlara karşı uygun bir paket içinde göndermelisiniz.

 

Cayma Hakkımı nasıl kullanırım?

 

Satın aldığınız ürünü teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde aşağıdaki koşullara uyması halinde iade edebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünü anlaşmalı kargo firmamıza; ürün faturasının alt kısmındaki iade bölümünü doldurarak, teslim edebilirsiniz.

 

İade edeceğiniz ürün ile birlikte hediye veya promosyon ürün mevcut ise tamamını iade etmeniz gerekmektedir.

 

Kurumsal düzenlenen siparişlerin iade işlemleri, iade faturası düzenlenmediği takdirde tamamlanamaz. Faturanın tüm nüshaları gönderilmediği takdirde KDV ve yasal tüm yükümlülükler müşteriye ait olur ve bu bedel iade edilmez.

 

İade/değişim işlemlerinde satın alınan ürüne ait orijinal kutusu/ambalajı zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilmeli ve gönderilmelidir.

 

Cayma hakkını kullanabilmeniz için iade etmek istediğiniz ürünlerin satış değerini yitirmemiş olması gerekmektedir.

 

Orijinal ambalajı bozulmuş, şişirilmiş, kutu ve iç aksesuarları olmayan, tekrar satılabilirlik özelliğini yitirmiş ürünlerin iadesi yapılamaz.

 

İade edilmek istenen üründe herhangi bir hasar, çizilme, yırtılma, bant-etiket kullanımı ve kutu içeriğinde eksilme varsa ürün iadesi kabul edilmez.

 

İade ettiğim ürünün ödemesini ne zaman geri alabilirim ?

 

İadesi istenen ürünlerde iade bedeli kredi kartı ile alımlarda 7 iş günü içerisinde kredi kartına iadesi yapılır. Havale/EFT yolu ile ödenen ürünlerde 7 gün içerisinde belirttiğiniz hesaba geri gönderilir.